Wszystkie recenzje zamieszczone na tym blogu są moją własnością. Nie wyrażam zgody na korzystanie z nich bez mojej wiedzy (na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

piątek, 26 sierpnia 2016

Kiedy życzenia się spełniają - Adena Halpern "29"

Adena Halpern
29

Tł. Anna Zielińska
Świat Książki 2015
wyd. 1
Liczba stron: 301 [3]

Wyzwania:
7/52 - 2016 r.

Ocena: 8/10    
Kiedy przeczytałam opis tej książki bardzo chciałam ją przeczytać. Główna bohaterka - Ellie Jerome jest 75 letnią kobietą. Być może to nie zachęca do lektury, ale zawsze jest jakieś „ale”, bowiem starsza pani ma w sobie może nie tyle dziecko, co figlarność kobiety w kwiecie wieku.  Jej pragnieniem jest znów mieć piękne i młode ciało. W swoje urodziny wypowiada takie życzenie i ku jej zaskoczeniu się ono spełniło. W tym momencie zaczyna się dzień pełen zabawnych sytuacji, nowych wrażeń i odkryć, a przede wszystkim zrozumieniu, że nie warto niczego żałować.

"Bierzcie od życia wszystko, czego chcecie. A jeżeli w efekcie coś was rozczaruje, nie postrzegajcie tego jako porażki. Potraktujcie to jako nauczkę i żyjcie dalej."

Trochę czasu mi zajęło zanim postanowiłam coś naskrobać na temat tej książki. Jedno jest pewne, tę powieść trzeba przeczytać. Choć fabuła jest przewidywalna, nie ma w niej zwrotów akcji, które powodują efekt „łaaał”, to jest to historia w pewien sposób magiczna. Ktoś mógłby się przyczepić i powiedzieć, że książka ta jest prosta jak konstrukcja cepa, ale w tym moim zdaniem tkwi cały szkopuł. Adena Halpern nadała tej powieści lekkość, która sprawia, że czyta się ją naprawdę łatwo, szybko, przyjemnie ale również z poczuciem, że nie jest to od tak zwykła kolejna opowiastka nic nie wnosząca. Jeżeli ktoś zacznie czytać te książkę odkryje, że książka ta przedstawia nam życiowe prawdy. A wszystko to za sprawą głównej bohaterki jest nie tylko ciepłą osobą, ale również mającą w sobie dużo dystansu. Adena Halpern świetnie wykreowała jej postać. Po prostu nie da się jej nie polubić.


Jest to książka, przy której można się pośmiać, wzruszyć, a także zastanowić. Nie trzeba stać na progu 30 czy kończyć 75 lat, aby sięgnąć po tę powieść. Jest dla każdego, bo każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Wiem jedno po tej lekturze inaczej spojrzałam na życie i to w pozytywnym znaczeniu. Wiec jeśli zobaczycie tę książkę, a nie mieliście okazji jej czytać, koniecznie po nią sięgnijcie ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz