Wszystkie recenzje zamieszczone na tym blogu są moją własnością. Nie wyrażam zgody na korzystanie z nich bez mojej wiedzy (na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

wtorek, 16 sierpnia 2016

LBA od Zuzanny K.

Ostatnio spotkała mnie miła niespodzianka, w postaci LBA. Za nominację dziękuję Zuzannie K. z blogu Ogród Książek. Pytania sa bardzo kreatywne, więc z przyjemnością na nie odpowiem :) Z góry przepraszam, że się tak rozpisałam ;)


1. Co chętniej przeczytasz: ostro krytykowaną książkę Twojego ulubionego autora czy wychwalaną pod niebiosa z gatunku, za którym nie przepadasz?

Odkąd pamiętam zawsze idę pod prąd, w każdej dziedzinie życia. Z książkami mam tak samo. Jeżeli widzę nachalnie promowana książkę, i „cud, miód, malina” opinie o niej, to tym bardziej nie mam ochoty na taką pozycję. Wobec tego zdecydowanie wolę przeczytać, swojego ulubionego autora mimo niepochlebnych opinii. Wiem czego mogę się po nim spodziewać i mam porównanie odnośnie do poprzednich dzieł. To co innym się nie podoba, mnie urzeka.

2. Gdybyś mógł/mogła założyć własne wydawnictwo, co byś publikował(a) i dlaczego akurat to?

Oj ciężko by mi było się zdecydować na jeden gatunek. Zresztą obecnie trudno o powieść, która nie mieszałaby się z innym (może poza paroma przykładami), co czasami wychodzi na plus, a czasami na minus. Uwielbiam fantastykę, nie pogardzę literaturą grozy, czy też dobrą powieścią romansowo-obyczajową. Prawdopodobne jest więc, że publikowałabym te trzy gatunki. Dlaczego? To proste: któryś z tych gatunków na pewno by znalazł swoich odbiorców to po pierwsze, każdy z nich jest inny, poszczególne tytuły wyróżniały by się nie tylko fabułą, ale przede wszystkim szata graficzną, co przykuwałoby uwagę to po drugie, a po trzecie po co się ograniczać? ;)

3. Harry Potter zostawił Ci w testamencie Kamień Wskrzeszenia. Którą książkową postać przywrócisz do życia i dlaczego?

Zdecydowanie Pan Kadam z „Klątwy Tygrysa”. Przesympatyczna postać, posiadająca wielką mądrość nie tylko naukową, ale także życiową.

4. Co bardziej do Ciebie przemawia: wygodny przepastny fotel + ciepły kocyk + aromatyczna kawa + ewentualnie jakiś zwierz (w dowolnej konfiguracji, np. kawa z kotem, kot z kawą, kot w kawie) czy może spacer jakąś zapomnianą ścieżką + ciepły letni deszcz + pachnące bzy?

Obie wersje kuszące i dające poczucie relaksu i komfortu. Zatem wybieram opcję pierwszą w okresie jesienno-zimowym, natomiast wiosną rozwiązanie numer 2. Po co wybierać, skoro można mieć obie te rzeczy, tylko w różnym czasie? ;)

5. Jaki książkowy zwierz najbardziej nadawałby się do pilnowania podwórka?
Za dnia tygrys, a nocą książę ;)

6. Zaglądasz do starej szafy swojej babci, a tam... księga zaklęć. I to nie byle jaka, tylko takie wielkie, opasłe tomisko. Co robisz?
Zwołuję sabat czarownic, rozpalam ognisko i robimy użytek z księgi (tylko w dobrych celach)

7. Pozostając w temacie zaklęć: ktoś mocno Ci podpadł - w co go zamienisz (lub jaki urok na niego rzucisz)?

Cóż, nastąpi tu mały konflikt interesów odnośnie do punktu 6. Ale tylko głupiec nie zmienia zdania, prawda? Jeżeli ktoś mocno mi podpadł, to nie ma zmiłuj. Rzuciłabym na tą osobą urok, który myślę byłby niezłą nauczką. Każda przykrość, każdy zły uczynek popełniony przeciwko innej osobie (nie tylko mnie), wracałaby do tej osoby podwójnie. Czułaby smutek, uczucie upokarzania, ból tej osoby, której by dokuczała. Wydaje mi się to sprawiedliwe...a nawet bardzo.

8. Dlaczego pokrywy od studzienek kanalizacyjnych są okrągłe?
Żeby bazyliszek mógł swobodniej podróżować.

9.  Kim mógłbyś/mogłabyś być w poprzednim wcieleniu?
Hmmm…. Jeśli chodzi o wcielenie zwierzęce to zapewne kotem i dlatego teraz tak bardzo je ubóstwiam. Natomiast jeśli chodzi o wcielenie ludzkie, to mogłabym być aktorką np. Audrey Hepburn, czemu nie...

10.  Jak wyglądałby Twój wymarzony kącik do czytania?

Marzy mi się, szeroki parapet, tak szeroki by zmieściły się wygodne, mięciusie poduchy, mój kot i polarowy koc. Do tego woal lub delikatne zasłony, które tworzyłyby coś al'a baldachim. Widok na morze lub góry byłby idealnym dodatkiem.

11. Czy zdarza Ci się głośno komentować książkę w trakcie czytania lub wykrzykiwać coś (do samego siebie), w stylu "w mordę jeża, co ty wyprawiasz"?!

Standardowo. Gorzej, gdy ma to miejscu w miejscu publicznym, ludzie się wtedy dziwnie patrzą :P

Hmm kogo by tu jeszcze nominować? Już wiem:

A to pytania dla Was:
1. Jakie dwie różne książki połączył/a byś w jedną powieść? Dlaczego?
2. NASA wybrało Cię do tajnego programu kosmicznego nowo odkrytej planety. Możesz zabrać ze sobą notes, długopis i tylko jedną książkę. Jaką? Czy pokusisz się o napisanie kontynuacji, a może napiszesz coś swojego?
3. Wygrywasz równy milion. Podatek od wygranej będzie Ci darowany, ale pod warunkiem, że nie kupisz ani jednej książki. Co robisz z tą kwotą?
4. Zgubiłeś/aś się w lesie w obcym kraju. Jakie magiczne stworzenie napotykasz i jak przebiega spotkanie?
5. Dostałeś/aś w prezencie pierścień, który na zawsze (bez możliwości powrotu) może przenieść Cię do Twojej ulubionej, książkowej krainy. Co robisz? 
6. Twój ulubiony autor proponuje Ci napisanie wspólnej książki. Kim jest ten autor i o czym byście napisali powieść?
7. Masz do wyboru: zmarznąć z książką w dłoniach, lub ogrzać się ja spalając. Jaką podejmujesz decyzję?
8. Najdziwniejsze miejsce, w którym czytałeś/aś książkę to...?
9. Jak zaczęła się Twoja miłość do książek?
10. Co było dla Ciebie najtrudniejsze w prowadzeniu bloga?
11. Które z tych pytań jest najmniej ciekawe?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz