Wszystkie recenzje zamieszczone na tym blogu są moją własnością. Nie wyrażam zgody na korzystanie z nich bez mojej wiedzy (na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

poniedziałek, 13 lipca 2015

Paullina Simons - Ogród letniPaullina Simons

Ogród letni 
(The Summer Garden)

tł. Katarzyna Malita

Świat książki 2014
I wydanie polskie 2007
Liczba stron: 816
Wyzwania:
Przeczytam tyle, ile mam lat w danym roku - 3/25 l. - 2015 Ocena: 8/10

To już trzecia część niezwykłej trylogii o Tatianie i Aleksandrze. Odwaga Tatiany doprowadziła do tego, że cała rodzina była w komplecie. Cała trójka postanowiła pozostać w Ameryce. Od chwili gdy się poznali minęło sześć lat (jest rok 1946). Zdawać by się mogło, że nic nie stoi na drodze do ich szczęścia. Mają wspaniałego syna Anthony'ego. Oboje darzą go miłością, Aleksander próbuje nawiązać z nim relacje. Jednakże między niemi nie dzieje się najlepiej. Nie mogli żyć bez siebie, a teraz okazuje się, że życie razem wcale nie okazało się łatwiejsze. Usiłują znaleźć swoje miejsce na ziemi, ciągle podróżując mieszkalnym samochodem. Jednakże gdzie nie pojadają dosięgają ich demony przyszłości. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, gdy  w Waszyngtonie zaczynają zadawać pytania o radzieckiego oficera.

Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której dwoje ludzi zostało połączonych namiętna miłością w okresie okrutnej wojny, która na zawsze odcisnęła na nich piętno. On, który każdego dnia walczył o życie, myślał tylko o niej. Ona wierzyła, że gdzieś on jest i czeka by go uratować. Oboje zostali naznaczeni w inny sposób. Ona samotnie wychowywała syna i nie traciła nadziei, że ojciec jej syna żyje, a ona nie wiele może zrobić. On zadręczał się myślami czy są bezpieczni, czy ułożyli sobie życie, czy poznała innego mężczyznę. Te wątpliwości zdają się w nim tkwić, nawet gdy są razem. Nie potrafi pogodzić się z tym, że oboje są innymi ludźmi. Wzajemne nieme pretensje, zdają się ich zamęczać. ich dorastający syn utrudnia polepszenie relacji, bowiem mieszkając w mieszkalnym samochodzie nie maja możliwości na chwile intymności i spokoju. Często próby rozmowy kończą się ostrą kłótnia, przepraszaniem przez łzy i godzeniem w łóżku, które nie jest takie jak dawniej. Czytając tę historię, przychodzą takie myśli, że nie jest to normalne, że tkwią w chorym związku. Czasami ma się  ochotę wskoczyć do ich świata i nimi mocno potrząsnąć.

Ogród letni naładowany jest emocjami o wysokiej sile rażenia. Nie brak też psychologicznych analiz. Wydawać by się mogło, że się wyniszczają nawzajem i nic nie jest w stanie uratować ich związku. Jednakże w tej historii miłość okazuje się silniejsza, niż wszystkie inne przeciwności losu. Wreszcie, gdy ich życie zaczyna się stabilizować, przychodzi kolejny problem...ich dorosły, pierworodny syn wstąpił do wojska by wziąć udział w wojnie w Wietnamie. Dla rodziców, którzy znają piętno wojny, znają ten koszmar jest to nie do zaakceptowania...Po raz kolejny muszą się zmierzyć ze strachem, przeznaczeniem i nadzieją. Jak skończy się ta historia? O tym musicie przekonać się sami, ja i tak już byt wiele zdradziłam :) 

Trzecia część oczywiście jak najbardziej polecam. Myślałam, ze ta seria będzie miała tendencję spadkową, ale okazało się, że Paullina Simons potrafi zaskoczyć. Po mniej udanym drugim tomie, trzeci jest tak samo dobry jak pierwszy, a może nawet lepszy? Przekonajcie się sami.


Na zakończenie dodam, że w skład serii wchodzą jeszcze dwie książki: Dzieci wolności Bellagrand . Nie są to jednak powieści ściśle związane z losami Tatiany i Aleksandra.  Obie książki, to historia rodziców Aleksandra. Osobiście nie zamierzam po nie sięgać.  Gradką dla fanów Jeźdźca miedzianego, może okazać się książka pt., Przepisy Tatiany. Mnie nie jeden raz ciekła ślinka na to co pichciła Aleksandrowi ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz